Dyrektywa dotycząca praw autorskich – ACTA2

by

Dyrektywa dotycząca praw autorskich  ACTA2

W dniu 14 lutego 2019 r. Parlament Europejski ogłosił o dojściu do końca rozmów pomiędzy nim a Komisją i Radą UE w sprawie przepisów dyrektywy dotyczącej praw autorskich zwanej szumnie dyrektywą dotyczącą praw autorskich ACTA2.

Zmiana przepisów uderza przede wszystkim w dwie korporacje – Google i Facebook.

Celem zmian dyrektywy ACTA2 są zasady publikowania i monitorowania treści w Internecie. Zaproponowane przepisy przewidują, że wielkie korporacje Internetowe, będą musiały płacić stosowne opłaty, jeśli korzystają z pracy artystów i dziennikarzy. Od zmian będą wolne krytykowane wcześniejsze postulaty takie jak cytaty czy GIFy lub memy. Z obowiązków podyktowanych dyrektywą zostana zwolnione platformy encyklopedii internetowych oraz serwisy przeznaczone dla developerów np GitHub.

Zmiany mają na celu przede wszystkim ochronę branży muzycznej, wykonawców, a także dziennikarzy. Mają oni bowiem otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę, gdy inni korzystają z ich twórczości za pośrednictwem takich platform jak np Facebook.

O ile nowe regulacje ACTA2 mają na celu przyniesienie zysków wydawcom i autorom, to mogą jednak obciążyć małe firmy dodatkowymi kosztami. Jest plan aby wprowadzić obowiązek filtrowania treści, chociaż w komunikacie UE wskazano, że art. 13 dyrektywy nie narzuca tego obowiązku. Planuje się uzależnienie tej kwestii od obrotu rocznego podmiotu – platformy internetowej.

Z propozycji zadowolona jest wiceszef KE Andrus Ansip. Europejczycy wreszcie będą mieli nowoczesne zasady dotyczące praw autorskich dostosowane do wieku cyfrowego, przynosząc realne korzyści wszystkim: gwarancje praw użytkowników, sprawiedliwe wynagrodzenie dla twórców, przejrzystość zasad dla platform – napisał na Twitterze.

Pierwsze głosowania nad projektem jeszcze w lutym 2019 r.